Zero - waste

Co je to

ZERO WASTE?

 

 

Zero Waste v překladu znamená „Žádný odpad“. Jedná se o životní styl, jehož zastánci se snaží maximálně minimalizovat tvorbu odpadu, který nejde nijak dál zpracovat (recyklovat nebo kompostovat). Maximálně redukuje použití jednorázových potřeb a plýtvání: od jídla, přes hygienické potřeby až po oblečení nebo nábytek.

Méně odpadu = čisté životní prostředí = zdraví lidé i zvířata

 

5 R

5 R znamená: Refuse (odmítni, nepoužívej), Reduce (redukuj), Reuse (použij znovu), Rot (rozlož, kompostuj) a Recycle (vytřiď, recykluj). Sestaveno do pyramidy podle toho, jak bychom se měli zachovat nejčastěji a jak co nejméně.

 

 

Znamená to, že bychom měli co nejvíce odpadu odmítnout vytvořit, redukovat jednorázové produkty, které se ihned stanou odpadem a pokud už takové používáme, tak je správně vytřídit, aby se zrecyklovaly. Cílem je vyhodit toho, co nejméně a když už vytvářet odpad tak ten, který je kompostovatelný.

 

 

 

 

JAK NA TO?

Minimalizace spotřeby minimalizuje negativní následky, které má výroba věcí na životní prostředí. Většina z nás si každý den musí koupit jídlo a to hned několikrát. Už to je pro planetu v našem počtu zátěž a k tomu si přičtěte všechny ty plné obchodní domy lidí, co si každý den koupí nové oblečení nebo auto. Přitom vyrobených věcí už je víc než lidí, jen nám reklama tvrdí, že potřebujeme stále něco nového.